Web3 چیست؟

 

Web3 چیست؟

 

فهرست مطالب

 

  • Web3 چیست؟
  • آشنایی با وب 3
  • Web2 در مقابل Web3
  • جمع بندی

Web3 به نسخه بعدی اینترنت اشاره دارد که بر تمرکززدایی و مالکیت کاربر تمرکز دارد. درک این موضوع که چگونه این توسعه ممکن است بر اینترنت و سرمایه گذاری تأثیر بگذارد ، می تواند  نگرشی تازه به شما ببخشد .

 

 

Web3 چیست؟

 

Web3 که با نام Web 3.0 نیز شناخته می شود، مرحله اصلی پیشرفت در تکامل اینترنت است. این مرحله جدید اینترنت مانند پایه ارزهای دیجیتال و با کمک اکوسیستم های اینترنت اشیا، شروع متاورس و ظهور توکن های غیرقابل تعویض (NFT) به همراه آن، بر اساس تمرکززدایی، باز بودن و استفاده بیشتر و راحت تر برای کاربران خواهد بود. .

برای درک بهتر Web3، مرور مراحل فعلی و گذشته اینترنت می تواند مفید باشد. برخلاف فاز فعلی وب 2.0 که در آن پلتفرم‌ها و برنامه‌ها متعلق به نهادهای متمرکز، مانند شرکت‌های فناوری بزرگ هستند، پلتفرم‌ها و برنامه‌های Web 3.0 توسط کاربران توسعه، مالکیت و نگهداری خواهند شد.

انتظار می‌رود که تکرار Web3 اینترنت در آینده بیشتر شبیه فاز اولیه Web 1.0 باشد تا Web 2.0 فعلی. وب 1 که قدمت آن به دهه 1990 برمی گردد، آغازی برای شبکه جهانی وب بود و همانطور که انتظار میرود Web3 بر پایه پروتکل های غیرمتمرکز و کاربران فردی تعریف شده است .

آشنایی با وب 3

 

به زبان ساده Web3 یک شکل غیرمتمرکز اینترنت در آینده است که کاربران مالک آن شده و از آن سود می برند . به جای استفاده از برنامه‌ها و پلتفرم‌های رایگانی که داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کنند، مانند فاز فعلی Web2، کاربران در فاز Web3 آینده می‌توانند خودشان در ایجاد، عملکرد و مدیریت پروتکل‌ها شرکت کنند.

در Web3، مالکیت را می‌توان با توکن‌های دیجیتال یا ارزهای دیجیتال، از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز به نام بلاک چین نشان داد. به عنوان مثال، اگر به اندازه کافی توکن دیجیتال برای یک شبکه خاص در اختیار دارید، می توانید در مورد عملکرد یا اداره شبکه نظری داشته باشید. این مشابه روشی است که حق رای سهامداران به سهامداران دارای سابقه در یک شرکت اجازه می دهد تا در مورد برخی اقدامات شرکتی رای دهند.

نکته کلیدی:

 

برای سرمایه‌گذاران، Web3 می‌تواند فرصت‌هایی را پیرامون تمرکززدایی مالی ارائه دهد که می‌تواند بازارهای جدیدی را باز کند، درست همانطور که ارزهای دیجیتال و NFT انجام داده‌اند. برای مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند زیرساخت‌های معاملاتی جدید مانند پروتکل‌های وام‌دهی، که پتانسیل ایجاد اختلال را دارند، تماشا کنند. اگرچه Web3 ممکن است هنوز سال‌ها تا تصاحب سهم عمده بازارفاصله داشته باشد، اما علاقه سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر احتمالاً با آموزش بیشتر مردم در این مرحله جدید از وب افزایش می‌یابد.

Web2 در مقابل Web

 

در اینجا تجزیه و تحلیل Web2 در مقابل Web3 است:

  • Web2: این مرحله ای است که ما از اوایل دهه 2000 در آن قرار داشتیم . زمانی که ظهور پلتفرم های بزرگ مانند گوگل، فیس بوک، توییتر و آمازون و همچنین سرویس هایی مانند Uber و Venmo ، نظم تجاری متمرکز و متمرکزی را به اینترنت آورد. با آسان‌تر کردن اتصال، مرور، تعامل و انجام معاملات آنلاین. این شرکت های بزرگ بیشتر ارزش پولی ایجاد شده در اینترنت را به دست می آورند.

 

  • Web3: این آینده اینترنت است جایی که ما به ابزار فردی وب 1.0 برمی گردیم، اما این بار مبتنی بر فناوری بلاک چین و توکن های دیجیتال است که می تواند اینترنت غیرمتمرکز را تقویت کند. به جای اینکه بازیگران بزرگ Web2 بخش عمده ای از ارزش پولی را بدست آورند، Web3 نهادهای متمرکز را با شبکه های غیرمتمرکز جایگزین می کند که ارزش را بین سازندگان، کاربران و توسعه دهندگان توزیع می کند.

جمع بندی

 

Web3 مرحله غیرمتمرکز توسعه اینترنت آینده است که در آن کاربران مالک محسوب می شوند. این در موضوع در تضاد با Web2 فعلی است که توسط بازیکنان بزرگ و متمرکزی که بیشترین ارزش پولی اینترنت را در اختیار دارند، تحت سلطه می باشد. در حالی که Web3 هنوز در مرحله ابتدایی خود است و به احتمال زیاد جامعه سرمایه گذاری و اقتصاد گسترده تر را در سال های آینده تحت تأثیر قرار می دهد.

 

نویسنده : Kent Thune

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش