نحوه سرمایه گذاری در طلا

نحوه سرمایه گذاری در طلا

مستقیم و غیر مستقیم

 

 

فهرست مطالب

 

 1. طلا چیست
 2. سرمایه گذاری مستقیم در طلا
 3. سرمایه گذاری غیر مستقیم در طلا
 4. تحقیق در مورد سرمایه گذاری طلا
 5. جمع بندی

سرمایه گذاران می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم در طلا سرمایه گذاری کنند. در این دو روش اصلی، راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در فلز گرانبها وجود دارد از جمله طلای فیزیکی، معاملات آتی، سهام، ETF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک.

 

 

 

 

 

طلا چیست

طلا فلزی متراکم، زرد رنگ و گرانبها با کاربردهای متعدد است که کاربردهایی شامل ارز، جواهرات و کاربردهای صنعتی را دارا می باشد . به دلیل تطبیق پذیری، دوام و تقاضای جهانی، طلا یک کالای منحصر به فرد است که در طول تاریخ یک ذخیره قابل اعتماد از ارزش را ارائه کرده است. این ویژگی ها طلا را به یک دارایی مالی تبدیل می کند که می تواند به عنوان سرمایه گذاری استفاده گردد .

سرمایه گذاری در طلا می تواند مستقیم یا غیرمستقیم انجام شود . سرمایه‌گذاری‌های مربوط به طلا را می‌توان از طریق شمش طلا، سکه‌های طلا، معاملات آتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سهام، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) یا اختیار معامله در سهام یا ETF های واجد شرایط انجام داد.

مهم: طلا به داشتن ثبات در زمان عدم اطمینان در بازار شهرت دارد. این امر ممکن است توضیح دهد که چرا تقاضا برای این فلز گرانبها اغلب در بازارهای بی ثبات و در شرایط نامطمئن سیاسی و اقتصادی افزایش می یابد. برخی از سرمایه گذاران از طلا به عنوان ابزاری برای تنوع بخشی یا به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده می کنند.

سرمایه گذاری مستقیم در طلا

 

برای سرمایه گذاری مستقیم روی طلا، سرمایه گذاران می توانند آن را به صورت فیزیکی نگهداری کنند که این امر می تواند از طریق خرید شمش طلا یا سکه طلا انجام شود. برخی از سرمایه گذاران جواهرات طلا را خریداری و نگهداری می کنند که اگرچه سرمایه‌گذاری مستقیم نیست، اما سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق خرید در معرض مستقیم ارزش طلا قرار بگیرند.

 • میله های شمش: معمولاً در میله هایی با اندازه های مختلف از چند گرم تا 400 اونس تروی عرضه می شود.
 • سکه‌های طلا: راحت‌تر از شمش‌های بزرگ‌تر، سکه‌های طلا را می‌توان در اندازه‌های کوچک‌تر از نمایندگی‌های خصوصی خریداری کرد .
 • جواهرات: یک شکل محبوب برای نگهداری طلا، جواهراتی که به قیمت خرده فروشی خریداری می شوند و معمولاً با قیمتی ممتاز خریداری و فروخته می شوند و بنابراین میتوانند گرانتر از شمش ها و سکه های طلا باشند. همچنین توجه داشته باشید که جواهرات شکل بسیار کوچکتری از سرمایه گذاری در طلا هستند و سرمایه گذاران اگر می خواهند بتوانند به سرعت در بازار منصفانه بفروشند باید از آن اجتناب کنند.

 

 

 • قراردادهای آتی : در قراردادهای آتی خرید طلا، سرمایه گذار را ملزم به خرید یا فروش مقدار معینی طلا در تاریخ انقضای مشخص می کند که این امر باعث ایجاد قرار گرفتن طلا در معرض خطر می شود. این موقعیت ممکن است قبل از انقضا بسته شود یا به یک قرارداد جدید تبدیل شود. مانند سایر معاملات آتی کالا، سرمایه گذاران به ندرت قصد مالکیت دارایی را دارند.

هشدار: اگرچه طلا می تواند یک ذخیره ارزش قابل اعتماد باشد، اما لزوما سرمایه گذاری مناسبی برای همه سرمایه گذاران نیست. به عنوان مثال، قیمت طلا می تواند عوامل متعددی از جمله عرضه و تقاضای طلا، عرضه پول، تورم و بازدهی خزانه داری داشته باشد. بنابراین قیمت طلا به خصوص در کوتاه مدت قابل پیش بینی نیست. نوع سرمایه‌گذارانی که معمولاً از طریق معاملات آتی و اختیار معامله در معرض طلا قرار می‌گیرند، آن‌هایی هستند که مایلند ریسک اضافی نوسانات کوتاه‌مدت قیمت را بپذیرند. برخی از سرمایه گذاران از طلا و سایر کالاها برای تنوع بخشیدن و استراتژی های پوشش ریسک استفاده می کنند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم در طلا

 

 • سهام معدنچی طلا: اگر سرمایه‌گذار بخواهد سبد خود را بسازد، می‌تواند سهام شرکت‌های استخراج طلا را خریداری کند.
 • ETF های طلا: سرمایه گذار می تواند سهام یک ETF را که برای ردیابی قیمت طلا طراحی شده است، با هزینه های صندوق کمتر خریداری کند. صندوق های ETF طلا ممکن است دارای شمش طلا و مقداری پول نقد باشند.
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک طلا : سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در سهام شرکت‌های مرتبط با استخراج طلا، در معرض معامله غیرمستقیم طلا قرار بگیرند . صندوق های سرمایه گذاری مشترک طلا ممکن است شمش طلا یا سایر انواع فلزات گرانبها را در خود جای دهند.
 • گزینه‌ها : به مالک گزینه حق خرید (اختیار فراخوان) یا فروش (اختیار فروش) دارایی مرتبط با طلا، مانند ETF، را به مالک اختیار می‌دهد.

تحقیق در مورد سرمایه گذاری طلا

منابع متعددی برای تحقیق در مورد سرمایه‌گذاری طلا وجود دارد، اما سرمایه‌گذاران باید بر اساس تحقیقاتی که از طرف‌هایی که در تلاش برای فروش سرمایه‌گذاری‌های طلا هستند، مراقب باشند. برای تحقیق در مورد سرمایه گذاری طلا، سرمایه گذاران عاقلانه هستند که به دنبال وب سایت های سرمایه گذاری مستقل و عینی، به ویژه رسانه های خبری طلا و فلزات گرانبها باشند.

 

 

نکته: سرمایه‌گذاران ممکن است درباره صندوق‌های مختلفی که در بخش‌های طلا، سهام معدن طلا یا دسته‌بندی فلزات گرانبها سرمایه‌گذاری می‌کنند تحقیق کنند. برای یک ایده خاص، جستجوگر آلفا ETF را می توان برای جستجوی وجوه کالاها در زیر کلاس فلزات گرانبها استفاده کرد.

جمع بندی

 

طلا می تواند به عنوان یک دارایی متنوع، به عنوان ذخیره ای با ارزش در زمان های نامشخص یا به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده شود. سرمایه گذاری در طلا می تواند به طور مستقیم از طریق خرید طلای فیزیکی یا غیرمستقیم از طریق خرید برخی از سهام، ETF یا صندوق های سرمایه گذاری انجام شود.


 

نویسنده : Kent Thune

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش