شاخص ترس و طمع چیست و چگونه کار می کند

شاخص ترس و طمع چیست و چگونه کار می کند

 

فهرست مطالب

 

 1. شاخص ترس و طمع چیست
 2. شاخص ترس و طمع چگونه عمل می کند
 3. شاخص ترس و طمع برای کریپتوکارنسی
 4. مزایا و معایب شاخص ترس و طمع
 5. جمع بندی

 

در حوزه سرمایه‌گذاری، ترس و طمع احساسات قدرتمندی هستند که می‌توانند بر رفتار سرمایه‌گذار تأثیر بگذارند، که به نوبه خود بر بازار سهام تأثیر میگذارد. شاخص ترس و طمع که توسط CNNMoney ایجاد شده است، یک متغیر چند عاملی از احساسات بازار است که برای شناسایی اینکه کدام یک از این احساسات ممکن است در هر زمان معین بازار را هدایت کند، طراحی شده است.

 

شاخص ترس و طمع چیست

ترس چیزی است که سرمایه‌گذاران را با وحشت از بازار فرار می‌ دهد و طمع اغلب در ریشه «شور و نشاط غیرمنطقی» دارد که می‌تواند منجر به ایجاد حباب‌های بازار شود . هنگامی که این احساسات تغییر می کند، از ترس به طمع یا برعکس، می تواند تغییر جهت بازار را پیش بینی کند. پیش فرض شاخص ترس و طمع این است که ترس بیش از حد می تواند منجر به فروش بیش از حد یا کم ارزش شدن سهام شود که یک شاخص خرید است. برعکس، حرص و آز بی حد و حصر می تواند منجر به خرید یا ارزش گذاری بیش از حد سهام شود که می تواند باعث فروش انبوه گردد . تا این حد شاخص ترس و طمع به عنوان یک ابزار در نظر گرفته می‌شود، که سطوح ترس و طمع را در بازار اندازه‌گیری می‌کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند زمانی که دیگران می‌ترسند خرید کنند یا زمانی که همه بیش از حد حریص می‌شوند، بفروشند.

در تئوری با درک احساسات فعلی بازار ، یعنی اینکه چه احساسی ممکن است بازار را در آن زمان معینی هدایت کند، سرمایه‌گذاران می‌توانند ریسک خود را مدیریت کرده و تصمیمات سودمندی برای تخصیص سرمایه اتخاذ کنند. به عنوان مثال، اگر تمایلات نزولی شود و سهام را در یک روند نزولی بفرستد، سرمایه گذاران ممکن است تخصیص نقدینگی خود را برای به حداقل رساندن ریسک افزایش دهند. هنگامی که احساسات صعودی می شود و سهام شروع به بهبود می کند، سرمایه گذاران شروع به افزایش تخصیص سرمایه خود به سمت سهام می کنند.

شاخص ترس و طمع چگونه کار می کند

شاخص ترس و طمع مجموعه ای از هفت شاخص مختلف است که برخی از جنبه های رفتار بازار را اندازه گیری می کند. آنها جهت حرکت قیمت ، قدرت قیمت ، وسعت قیمت ، اختیار خرید و فروش، تقاضای اوراق قرضه ناخواسته، نوسانات بازار و تقاضای پناهگاه امن هستند. این شاخص میزان انحراف شاخص‌های فردی از میانگین‌هایشان را در مقایسه با مقداری که معمولاً از هم جدا می‌کنند، ردیابی می‌کند. این شاخص به هر شاخص وزن مساوی در محاسبه امتیاز از 0 تا 100 میدهد که 100 نشان دهنده حداکثر حرص و طمع و 0 نشان دهنده حداکثر ترس است.

اجزای شاخص ترس و طمع عبارتند از:

حرکت قیمت

S&P 500 را در مقابل میانگین متحرک 125 روزه آن دنبال می کند تا نحوه ارزش گذاری شرکت ها را اندازه گیری کند.

 

قدرت قیمت

تعداد سهام‌هایی را که به بالاترین و پایین‌ترین حد خود در 52 هفته رسیده‌اند، ردیابی می‌کند تا نشان دهد که آیا ارزش آنها بیش از حد یا کمتر از آن ارزش‌گذاری شده است.

وسعت قیمت

حجم معاملات در مقابل سهام در حال کاهش ، می تواند نشان دهنده احساسات صعودی یا نزولی باشد.

گزینه های معملات خرید یا فروش

نسبت معاملات اختیار خرید (اختیار خرید سهام) در مقابل معاملات اختیار فروش (اختیار فروش سهام) را به عنوان شاخص صعودی یا نزولی دنبال می کند.

تقاضای اوراق قرضه

اسپرد بین بازده اوراق قرضه میزان سرمایه گذاری و اوراق قرضه با بازده بالا را به عنوان نشانه ای از اعتماد سرمایه گذاران به اوراق ارزیابی می کنند.

نوسانات بازار

شاخص نوسانات CBOE ( VIX ) را به عنوان نشانه ای از انتظارات سرمایه گذاران برای نوسانات 30 روزه ردیابی می کند. افزایش انتظارات ممکن است نشان دهنده افزایش ترس باشد.

تقاضای منطقه امن

تفاوت در بازده سهام در مقابل بازده اوراق قرضه خزانه داری را به عنوان نشانه ای از ریسک پذیری سرمایه گذاران دنبال می کند.

نکته: CNN هر روز شاخص ترس و طمع را به روز می کند و آن را در وب سایت خود نمایش میدهد. هر شاخص و نحوه عملکرد آن در حال حاضر را با ارزیابی ترس-طمع - از ترس شدید تا طمع شدید در بین سرمایه گذاران مانند مثال زیر تجزیه می کند.

 

 

منبع: CNN

سپس آن ارزیابی ها را در یک امتیاز ترکیبی که در نمودار زیر نشان داده شده است، جمع بندی میکند .

 

منبع: CNN

در نهایت، میزان شاخص را در طول زمان از منظر تاریخی ترسیم می کند. می توانید عملکرد شاخص را در نقاط کلیدی رفتار بازار مشاهده کنید.

 

 

منبع: CNN

شاخص ترس و طمع برای بازار کریپتوکارنسی

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین، توجه زیادی را به خود جلب کرده است، زمان زیادی صرف شد که کسی یک شاخص ترس و طمع رمزنگاری را ارائه کند. این شاخص که هر هشت ساعت در وب‌سایت Alternative.me نمایش داده و به‌روزرسانی می‌شود و از چهار مجموعه داده برای محاسبه امتیاز 0 تا 100 (ترس شدید تا طمع شدید) استفاده می‌کند.

داده ها شامل:

 • حجم
 • بهره باز
 • مدیریت احساسات رسانه های اجتماعی Reddit و Twitter
 • به دست آوردن داده ها از موتورهای جستجوی گوگل و بینگ

حجم فعلی با داده های تاریخی اندازه گیری می شود تا سطح فعلی حرص یا ترس در بازار را نشان دهد. بهره باز نیز با داده های تاریخی مقایسه می شود . بهره باز بالا نشان دهنده طمع بیشتر در بازار است. احساساتی که رسانه‌های اجتماعی القاء می کنند، همانطور که توسط کاربران Reddit و Twitter بیان می‌شود، می‌تواند تغییراتی را در احساسات آشکار کند. در نهایت، حجم و روند جستجوی کلمات کلیدی ارزهای دیجیتال نیز می تواند نشان دهنده تغییر احساسات در بازار باشد.

 

مانند بازار سهام، نوسانات بازار کریپتو نیز تحت تأثیر ترس و طمع است. شاید بیشتر به این دلیل که هیچ مبنای اساسی برای ارزیابی بازار وجود ندارد. تنها چیزی که سرمایه گذاران باید به آن واکنش نشان دهند احساسات بازار است که در درجه اول توسط احساسات هدایت می شود و شاخص ترس و طمع کریپتو را به ابزاری مفید تبدیل می کند. همانطور که خالق شاخص ترس و طمع کریپتو، Alernative.me آن را توضیح می دهد : "با شاخص ترس و طمع خود، سعی می کنیم شما را از واکنش های بیش از حد احساسی نجات دهیم."

مزایا و معایب شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع موافقان و مخالفان خود را دارد. بخش‌هایی از جامعه سرمایه‌گذاری که ادعا می‌کنند به زمان‌بندی بازار هیجان بخشیده و با شک و تردید مواجه کرده است. دیگرانی که از آن پیروی می کنند، آن را زمانی که با اصول و ابزارهای تحلیلی دیگر برای ارزیابی احساسات بازار ترکیب می شود، ابزاری مفید می دانند.

طرفداران

 • شاخص هنگامی که با سایر اشکال تجزیه و تحلیل ترکیب شود، توانایی شناسایی اوج طمع یا ترس را برای سرمایه گذارانی دارد که سعی در انتخاب زمان بهینه برای ورود یا خروج از بازار یا موقعیت دارند.
 • شاخص‌های احساسی مانند شاخص ترس و طمع را می‌توان برای اعتبارسنجی دیگر تحلیل‌های بنیادی یا فنی و بالعکس استفاده کرد.
 • شاخص‌های احساس ترس و طمع سرمایه‌گذاران را نسبت به احساسات و سوگیری‌های خودشان که می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌هایشان تأثیر بگذارد، آگاه می کند. به عنوان مثال، یک نشانه ترس شدید می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا از رفتار گله ای اجتناب کنند، زمانی که منطق بیانی متفاوت دارد .
 • شاخص ترس و طمع CNNMoney برهفت شاخص معنادار تکیه دارد که همه به یک اندازه دخیل بوده و یکی از آنها تأثیر بیش از حدی روی بقیه شاخص ها ندارد .

منفی

 • هرگز توصیه نمی شود که صرفاً بر احساسات بازار تکیه کنید. قرائت های شاخص ترس و طمع را فقط باید در چارچوب عوامل دیگر در نظر گرفته شود .
 • هر نشانه ای از اصلاح قابل توجه بازار یا بازار نزولی در آینده خود را در شاخص های احساسات نشان نمی دهد. در عوض، آنها معمولاً از طریق روندهای اقتصادی و فعالیت آشکار می شوند.

 

 • این شاخص نمی تواند اخبار فاندامنتال مانند یک شیوع بیماری همه گیر یا حمله تروریستی یا سایر رویدادهای کلان اقتصادی را که می تواند بازارها را به حرکت درآورد، پیش بینی کند. تنها دفاع در برابر چنین رویدادهای محرک بازار، یک استراتژی سرمایه گذاری مناسب و متنوع است.

نکته: در حالی که شاخص ترس و طمع می تواند ابزار مفیدی باشد، نباید به صورت مجزا از آن استفاده کرد. درعوض، زمانی که برای تأیید سایر شاخص‌ها یا خوانش‌های کلیدی استفاده می‌شود، بسیار مفید است.

جمع بندی

ترس و طمع احساسات قدرتمندی هستند که می توانند بر جهت گیری بازار سهام تأثیر بگذارند. شاخص ترس و طمع تلاش می کند تا این احساسات را مهار کند تا سرمایه گذاران را در زمانی که ترس یا طمع بیش از حد بازار را هدایت می کند، آگاه کند و به عنوان یک شاخص مخالف برای هدایت تصمیمات خرید و فروش آنها عمل کند. در حالی که این شاخص می تواند ابزار مفیدی برای سنجش احساسات بازار باشد، اما تنها باید در چارچوب یک تحلیل کامل با استفاده از شاخص های فنی و بنیادی استفاده شود.

 

تهیه . تنظیم: مهسا دادگر


 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش