بازار سهام و اصطلاحات فارکس

                                

 

 

بازار سهام و اصطلاحات فارکس

بعد از جنگ جهانی دوم دولت ها جهت بازسازی کشورهای تحت سلطه ی خود تصمیم گرفتند تا با ثابت نگه داشتن قیمت ارزها نسبت به دلارآمریکا،با آرامش،به تحکیم  مبادلات تجاری بین خود بپردازند.امااین امر تا سال 1971 بیشتر دوام نداشت و پس از آن بنا به شرایط خاص جهان تصمیم بر این شد که ارزها  به آزادی در تبادل با یکدیگر قرار بگیرند و قیمت یک ارز با توجه به عرضه و تقاضای بازارتعیین شود نه به واسطه سیاست و دولت ها .به همین دلیل کم کم  چند نوع بازار تجاری مالی از جمله بازار سهام وبعد ها  بازار فارکس به وجود آمد .

در این مقاله چکیده ای از  برخی اصول شناختی در بازار سهام و  اصطلاحات به کار رفته در بازار فارکس را در اختیار شما بزرگواران به منظور آشنایی هر چه بیشتر با مطالب قرار خواهیم داد .

*آقای بازار را بشناسیم
اگر تا به حال سهامی را در بازارسرمایه  معامله کرده باشید،قطعا می دانید که آقای بازار کیست؟اگر به اخبار مالی و اقتصادی گوش کرده باشید،بدون شک درباره اش شنیدید.آقای بازار یک شخص خالی است .او هر روز به بورس سر می زند تا شما را ببیند و شما را با خرید و فروش سهام در قیمت های بالا و پایین همراهی می کند .بله...آقای بازار همان بازار سهام است که هر روز به بالا و پایین می رود.آقای بازار در کوتاه مدت همگام با احساسات و در دراز مدت همگام با ارزش ها حرکت می کند.آقای بازار، نماد روانشناسی احساسی است که بازار سهام آن را دنبال می کند .
بنجامین گراهام می گوید:در بازه ی کوتاه مدت بازار مثل دستگاه رای گیری است و در بازه ی بلند مدت شبیه دستگاه ترازو می شود.همیشه به خاطر داشته باشید که اگر می خواهیداصول سرمایه گذاری را بیاموزید وبر آقای بازار غلبه کنیدباید سهام را انباشت کنید نه معامله.این را هم بدانید که آقای بازار خدمتکار شماست نه راهنمای شما.

 *در برابر نوسانات روزانه ی بورس آمادگی داشته باشید
سرمایه گذاران برای مقاله با نوسانات روزمره ی بازار باید از لحاظ مالی و روانشناختی آمادگی داشته باشند.مگراینکه بتوانند کاهش ارزش سهامشان را تا 50 درصد یا حتی بیشتر ،بدون هیچ ترس و وحشتی نظاره کنند.درغیر این صورت آن ها هرگز موفق نخواهند شد .آن ها باید به یاد داشته باشند که کاهش قیمت ها راه خوبی برای اضافه کردن سهام بیشتر به مجموعه شان باقیمت پایین تر است. و تا زمانی که آن ها در یک کسب و کار مبتکرانه ، با اصول،مدیریت و قیمت های خوب سرمایه گذادی می کنند،نهایتا موفقیت بازار را به همراه خواهند داشت .
نکته:ضرر و زیان در بازار یک امری ذاتی است .بعضی ها در بازار فارکس یا بورس به دلیل عدم برنامه ریزی،آموزش ،نظم و انضباط و عدم رعایت قوانین مدیریت سرمایه متضرر می شوند.اگر شما از ضرر نفرت دارید احتمالا باید برای تنظیم شدن با این بازار سختی زیادی را تحمل کنید ،چرا که همه معامله گران هر از گاهی ضرر می کنند.

 *داشتن  برنامه معاملاتی و پایبند بودن به آن
اگر می خواهید جلسات معاملاتی خود رابا احساس ، آرامش و آسودگی خاطر شروع کنید،پس یک برنامه برای آن طراحی کنیدو به آن پایبند باشید.برنامه معاملاتی شما زمانی کار آمد خواهد بودکه با علاقه دنبال گردد.شما مجبورید به آن احترام بگذارید.انجام آن به نظر ساده است و عقل نیز همین نظر را در این باره دارد.اما اکثر معامله گران نمی توانند این کار را انجام دهند.یک برنامه معاملاتی باید براساس واقعیت ریخته شود،نه امید.برنامه ای با اهداف،تحمل ریسک وسبک زندگی تان متناسب باشد.همواره با انضباط باشید و با انضباط بمانید .برنامه معاملاتی مستلزم عمل کردن به آن با وجود همه ی گرفتاری هاست.پس عمل کنید تا موفق شوید.

 *برخی اصطلاحات در بازار فارکس
-ارزپایه(Base currency)
اولین ارز از هر جفت ارزی است و نشان دهنده ی ارزش ارز پایه در مقابل ارز دوم می باشد.

-ارزمتقابل(Quote currency)
ارز دوم در یک جفت ارز است .معمولا این ارز را ارز پیپ هم می گویند و سود و ضرر معامله برحسب آن بیان می شود.
-پیپ(pip)
یک پیپ کوچکترین واحد قیمت برای هر ارزی به حساب می آید.
قیمت خرید(Ask price)
 قیمتی است که بازار حاضر است یک جفت ارز را در آن قیمت به شما بفروشد.
-قیمت فروش(Bid price)
قیمتی است که بازار حاضر است یک جفت ارز را در آن قیمت از شما خریداری کند.
-مارجین(Margin)
وقتی که با یک کارگزاری حسابی را برای ورد به بازار باز می کنیدبرای انجام معامله باید حداقلی را به حسابتان واریز نمایید.
-اهرم معاملاتی(Leverage)
 نسبت سرمایه استفاده شده در معامله به سرمایه لازم برای انجام آن معامله است که با داشتن سرمایه ای اندک و با استفاده از leverage قادر به انجام معاملات بزرگ تر هستیم .
-مارجین کال(Margin call)
همه ی تریدر ها از مارجین کال شدن می ترسند .این اتفاق زمانی برای شما رخ می دهد که بروکر شما میزان مارجین موجود در حسابتان را برای باز نگه داشتن معامله در ضرر شما کافی نمی داند.قرار گرفتن در وضعیت مارجین یعنی معاملات شما در حالت ضرر یکی یکی به طور خودکارو بدون اطلاع قبلی بسته می شود تا حساب از شرایط مارجین کال خارج گردد.
-اوراق قرضه(Bond market)
در این بازاراوراق قرضه منتشر شده توسط نهاد های مختلف معامله می شود.
-یکMeta trader 5 را بشناسید
یک معامله گر بازار فارکس پس از آشنایی کامل به آن یک حساب تمرینی برای خود افتتاح می کند و در آن به انجام معاملات به صورت تمرینی می پردازد،تا با نوسانات موجود در بازار فارکس و شرایط بازار و انجام معاملات به خوبی آشنا شود.این نرم افزار قسمت های لحظه ای ارز،اجرای دستورات معاملاتی،و هم چنینی تحلیل فنی و بنیادی بازار را نشان می دهد.نمودار های موجود در این نرم افزار بسیار قابل فهم است.که فرد تازه کار براحتی به کمک آن می تواند جفت ارز مورد نظر خود را تجزیه و تحلیل کند و به انجام معامله بپردازد.

منابع و ماخذ
کتاب حساب رسی در بورس به روش وارن بافت اثر استیک برودرسنکتاب بورس باز اثر سلمان امین

تنظیم محمد رضا جعفری مرداد 99

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش