پول،نرخ ارز

                                             

 

 

(پول،نرخ ارز)

همه ی ما می دانیم که پول مساله ی بزرگی در زندگانی روزمره ماست و به ندرت اتفاق می افتد که به فکر ماهیت پول و یا معنای آن بیفتیم .پول نیز مانند هر کالای دیگری به دو عامل زمان و مکان بستگی دارد.پول در تاریخ اقتصاد بشر تغییرات بسیار زیادی کرده است.به طوری که از پول های کالایی تا پول های کاغذی و امروزه به پول دیجیتال و مجازی تبدیل شده است.پول دو منظور اصلی دارد:یکی به آسایش رساندن شما و دیگری اینکه شما را قادر سازد از خدماتی بدون حضور فیزیکی خود بهره ببرید.اگر خواهان پول هستید شما فقط باید یک کار انجام دهید و آن هم این است که پول را باور کنید.چون نقش مهمی را در زندگی و سطح موفقیت تان بازی خواهد کرد.چرا که باور تاثیر مهمی در موفقیت مالی دارد .

در این مقاله به تعریف برخی از انواع پول ها می پردازیم و در ادامه با  ارز و نرخ ارز و نقش آن در بازار و اقتصاد  آشنا خواهیم شد.

سندی گالاگردر کتاب موضوع پول نیست می گوید :آن چه پیش روی شماست،و آن چه پشت سر شما قرار دارد،در مقایسه با آن چه که در درون شما هست ،هیچ است. 

*پول فیات چیست ؟
پول فیات ارز دولتی یک کشور است که پشتوانه فیزیکی مانند طلاویا نقره ندارد،بلکه دولتی که آن را صادر می کند پشتوانه اش خواهد بود.ارزش پول فیات از ارتباط میان عرضه و تقاضا و ثبات دولت حاصل می گردد و به ارزش کالای فیزیکی،مانند ارزش پول وابسته نمی باشد.

 *پول اعتباری چیست؟
پول رایجی که صرفا به اعتبار سازمان انتشار دهنده و پذیرش گسترده مردم ارزش یافته باشدرا گویند.یعنی با اختیار و اعتبار صادر کننده ی پول ارزشش قابل تغییر است.پولی که ساخته ی دست انسان است،و ممکن است ارزش کالا و همه ی پارامتر های موثربر ارزش ثابت بوده ولی اعتبار پول تغییر کند و سپس ارزش کالا نیز تغییر می کند .بهترین پول اعتباری در عصر جدید دلار آمریکا است.

 *پول رایج چه نوع پولی است؟
سکه ها و اسکناس های در جریان مبادله در یک کشور را پول رایج و یا پول در گردش می گویند.به طور مثال می توان ارز های خارجی مانند دلار ،پوند،یورو و غیره را به عنوان حجم پول رایج دانست.طلا و تا حد کمتری پول دیگر کشورها که مانند دلار به مثابه ذخایر ارزی عمل می کنند ،پول رایج بین المللی به شمار می روند.

 *پول قوی چیست؟
پولی که تقاضا برای آن در سطح بین المللی پیوسته بیش از عرضه باشد،و همینطور پولی که به صورت مستقیم و آزادانه قابل تبدیل به طلا یا پول دیگر کشورها باشد را پول قوی گویند.

*نرخ ارز چیست ؟؟
هر کشوری جهت تجارت از طریق تخصص ها و افزایش کارایی ها در حوزه ی کالا ها،خدمات و دارایی ها،برای تامین مالی پروژه هادر سطح ملی و بین المللی نیارمند تبدیل واحد پول با پول سایر کشورهاست.به نرخی که پول کشورها با هم مبادله می شوند نرخ ارز رسمی یا همان نرخ ارز می گویند.

*کاربرد ارز در بازار پول
وقتی در داخل یک کشور صادرات خدمات ،صادرات کالا هاوسرمایه گذاری خارجی ها بیشتر از واردات خدمات ،واردات کالا و سرمایه گذاری در خارج از کشور باشد،کشور با مازاد تراز ارزی مواجه خواهد شد.البته بسیاری از اقتصاد دانان،مازاد تجارت خارجی را موتور رشد اقتصاد کشور ها معرفی کرده اند.چون در صورت رونق تجارت خارجی وحصول مازاد تجاری ،زمینه گسترش بازار داخلی ،افزایش کارایی،ارتقای سطح کیفیت کالاها و در نهایت رشد تولید فراهم می شود.

*رابطه ارز و بانک ها بایکدیگر
بازار ارز را نباید به هیچ وجه در یک مکان خاص و یا بایک محدوده ی مشخص تصور کرد،چون این بازار مکانیسمی است که خریداران و فروشندگان ارز را برای انجام دادن مبادله ارزی به یکدیگر نزدیک خواهند کرد.پس در این نوع بازار انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر صورت می گیرد.به طور کلی می توان گفت که صادر کنندگان ،وارد کنندگان ،دلالان،تجار و سفته بازان،اعضای اصلی بازار ارز را تشکیل خواهند دادکه نقشی اساسی در رونق این بازار دارند ،و به وسیله تلفن ،پست،تلکس،سوئیفت  و غیره به طور دائم با یکدیگر در تماس هستند و اقدام به خرید و فروش ارز می کنند.به همین دلیل تمامی خرید و فروش های آن ها روزانه در بانک ها که به نرخ خرید و فروش روزانه که از طریق بانک مرکزی به آن ها اعلام شده و دسترسی دارندصورت می گیرد.

*رابطه ارز و اقتصاد ملی 
امروزه کسب حداکثر وجوه ارزی ناشی از صادرات کالا و خدمات،از مهم ترین سیاست های اقتصادی جوامع است.اگر کشوری با کمبود ذخایر ارزی مواجه شود،برای تامین نیاز های وارداتی خود ،به ناچارمی باید  از مجامع کشورها یا بانک های بیگانه وام بگیرد.این اتفاق زمانی می افتد که کشور با کسری تراز ارزی مواجه شود.حال اگر صادرات کالاها ،صادرات خدمات و سرمایه گذاری خارجی ها در داخل یک کشور بیشتر از واردات کالا،واردات خدمات سرمایه گذاری در خارج از کشور باشد،کشور با مازاد تراز ارزی مواجه می گردد.محاسبه مازاد و یا کسری تراز از جدول تراز بدست می آید.که این جدول نشان دهنده ی ارزش سالانه کلیه ی مبادلات اقتصادی ساکنان یک کشور با عموم جهان است .معمولا اگر ارزش سالانه رو به مثبت باشد اقتصاد ملی یک کشور پیشرفت خوبی خواهد داشت و کشور از نظر تجاری پیشرف بسزایی خواهد کرد .

 منابع و ماخذ
برگرفته از کتاب های:
 اقتصاد نرخ ارز نوشته احمد یزدان پناه
موضوع پول نیست نوشته باب پراکتور

تنظیم :محمد رضا جعفری شهریور 99

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش